آرتیان

لوگو آرتیان

تفاوت بین تین کلاینت و رایانه شخصی

اصطلاحات بسیاری در صنعت فناوری در مورد تین کلاینت ها و رایانه های شخصی (PC) وجود دارد. در اینجا، تصمیم به بررسی تفاوت های واقعی بین تین کلاینت و رایانه های شخصی گرفتیم، زیرا می تواند به تعیین حقایق دقیق در مورد تفاوت این دستگاه ها با یکدیگر کمک کند.

تفاوت بین تین کلاینت و رایانه شخصی چیست؟ تفاوت اصلی بین تین کلاینت و رایانه شخصی در جایی است که آنها پردازش برنامه خود را انجام می دهند. در حالی که تین کلاینت‌ها پردازش را روی یک سرور راه دور بارگذاری می‌کنند و به‌روزرسانی‌های صفحه را دریافت می‌کنند، در حالی که رایانه‌های شخصی پردازش را به صورت محلی انجام می‌دهند، زیرا برنامه‌ها روی رایانه شخصی نصب می‌شوند و نه سرور راه دور، همانطور که در مورد تین کلاینت‌ها انجام می‌شود.

تفاوت‌های بین تین کلاینت و رایانه شخصی

تفاوت تین کلاینت و pc

همه برنامه ها و دسکتاپ ها از راه دور قابل دسترسی هستند.

تین کلاینت ها هیچ برنامه کاربری روی آن ها نصب نشده اند و هیچ سیستم عاملی ندارند که بتواند تجربه دسکتاپ کاربر را ارائه دهد. در عوض به همه برنامه ها و دسکتاپ ها از راه دور دسترسی پیدا می شود.

رایانه های شخصی دارای سیستم عامل هایی مانند مایکروسافت ویندوز 10 هستند که تجربه دسکتاپ را همراه با برنامه های نصب شده محلی مانند برنامه های Microsoft Office ارائه می دهند.

اتصال به شبکه مورد نیاز است

بدون اتصال شبکه، تین کلاینت ها نمی توانند به برنامه ها و دسکتاپ ها در مراکز داده و ابر متصل شوند. رایانه‌های شخصی می‌توانند بدون اتصال به شبکه به کار خود ادامه دهند، زیرا دسکتاپ به همراه برنامه‌های نصب شده روی رایانه شخصی همچنان در دسترس خواهد بود.

سخت افزار کمتر

دستگاه‌های تین کلاینت دستگاه‌های ساده‌تری هستند، زیرا برای کار کردن نیازی به قدرتمند بودن رایانه‌های شخصی ندارند. این به این دلیل است که تمام پردازش های برنامه و دسکتاپ بر روی یک کامپیوتر راه دور انجام می شود که تین کلاینت به آن متصل می شود. تنها کاری که تین کلاینت باید انجام دهد این است که حرکات ماوس و کلیدهای ایجاد شده توسط کاربر را به کامپیوتر راه دور ارسال کند.

کامپیوتر راه دور این حرکات ماوس و ضربه های کلید را روی برنامه اعمال می کند و تغییرات نمایشگر را به تین کلاینت باز می گرداند.

سپس تین کلاینت نمایشگر به روز شده را نمایش می دهد و با انجام این کار در هر بار در میلی ثانیه، به نظر می رسد که برنامه روی تین کلاینت اجرا می شود، در حالی که واقعاً روی رایانه راه دور اجرا می شود.

بدون ذخیره سازی محلی

از آنجایی که تمام کارها از راه دور روی رایانه دیگری انجام می شود، تین کلاینت نیازی به ذخیره داده در خود ندارد، بنابراین هیچ ذخیره سازی محلی داده وجود ندارد. به طور واقع بینانه، عاقلانه است که هر داده ای در یک سیستم مرکزی نسبت به هر رایانه ای ایمن باشد.

به همین دلیل است که بسیاری از دستگاه های تین کلاینت هیچ هارد دیسکی ندارند و تنظیمات پیکربندی دستگاه تین کلاینت در حافظه فلش مخصوص ذخیره می شود، که قابل برنامه ریزی مجدد است و با خاموش شدن تین کلاینت پاک نمی شود.

امنیت بهتر

بدون هیچ گونه داده ای که به صورت محلی ذخیره شده باشد، دزدیدن یک تین کلاینت برای اسرار یک شرکت فایده ای ندارد. همراه با احراز هویت کارت هوشمند و احراز هویت بیومتریک با استفاده از اسکن اثر انگشت، تین کلاینت ها می توانند وضعیت امنیتی بهتری نسبت به رایانه های شخصی ارائه دهند.

بدون نیاز به پشتیبان گیری

بدون هیچ گونه داده ای که به صورت محلی در دستگاه های تین کلاینت و با سیستم عامل های ساده تر ذخیره می شود، نیازی به پشتیبان گیری وجود ندارد. از سوی دیگر رایانه‌های شخصی می‌توانند داده‌ها و پیکربندی‌هایی داشته باشند که برای محافظت در برابر داده‌ها و از دست دادن بهره‌وری نیاز به پشتیبان‌گیری منظم دارد.

کاهش قبوض انرژی

تین کلاینت ها در مقایسه با رایانه های شخصی انرژی کمتری مصرف می کنند. هزینه برق مصرفی هنگام استفاده از تین کلاینت کم است، به طور میانگین کل حداکثر 20 وات برای تین کلاینت ها. رایانه های شخصی می توانند تا 150 وات را جذب کنند.

با پردازنده هایی با توان کمتر، بدون هارد دیسک (یا کوچکتر)، حافظه کمتر و قطعات الکترونیکی کمتر، مصرف انرژی دستگاه های تین کلاینت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد

مدیریت ساده

یکی از موارد بسیار مهم در استفاده از تین کلاینت ها این است که همه نرم افزارها از جمله سیاست های امنیتی در مرکز داده نصب و ارتقا می یابند. هر گونه ارتقاء سخت افزاری برای رایانه های موجود در مرکز داده از جمله ابر، که تین کلاینت ها به آن متصل می شوند، انجام می شود.

تعمیر و نگهداری آسان تر

به جای رایانه های شخصی که می توانند مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری پیچیده ای داشته باشند، به هیچ متخصص فناوری اطلاعات برای رفع مشکلات فردی نیاز نیست. زیرا هیچ نرم افزار بر روی آن نصب نشده است

صرفه جویی در هزینه

از نظر صرفه جویی در هزینه، تین کلاینت ها بهترین عملکرد را دارند. از قیمت خرید اولیه تا هزینه کل عملیاتی، تین کلاینت ها یک موقعیت برد-برد هستند.

در مقایسه با دسکتاپ های معمولی، هزینه سرمایه تین کلاینت نسبتاً ارزان است. صدور مجوز برای تین کلاینت ها نیز در مقایسه با رایانه های شخصی مقرون به صرفه است. تین کلاینت ها همچنین 70 درصد کاهش هزینه عملیاتی را ارائه می دهند.

صرفه جویی در فضا

دستگاه های تین کلاینت کوچکتر از رایانه های شخصی سنتی هستند که به فضای کمتری نیاز دارند

تفاوت‌های زیادی بین تین کلاینت‌ها و رایانه‌های شخصی معمولی وجود دارد، اما ویژگی‌های کلیدی که ارزش درک دارد، کارایی، ظرفیت ذخیره‌سازی و هزینه‌های عملیاتی است. فناوری موضوعی کاملاً عمیق است. بنابراین، درک این دو به شما امکان می دهد تصمیم درستی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *